25.8.2015 - Pouť, výročí 120 let založení SDH a sraz rodáků obce Malá Losenice 2015 starosta, 25.8.2015

V neděli dopoledne 17.8.2015 se u místní kaple Nanebevzetí Panny Marie konala poutní bohoslužba, která tak odstartovala sraz rodáků obce Malá Losenice.

Místní Sbor Dobrovolných Hasičů oslavil již v sobotu 16.8.2015 120 let od založení sboru výroční schůzí, která se konala v budově bývalé školy. Nedělní odpoledne začalo průvodem obcí, kterého se zúčastnili rodáci a občané obce,ale i obyvatelé okolních vesnic. Krásnou dominantou celého průvodu bylo zajisté koňské spřežení se stříkačkou z roku 1890 místního sboru, ale také obecní prapor společně s praporem místního SDH a okrskových sborů. Bylo zde také mnoho členů SDH okrskových a okolních sborů, za což jim patří velký dík.

Průvod se zastavil u místní kaple, kde byly položeny věnce k deskám padlých v 1. světové válce a místní rodák, Páter Tomáš Fiala uctil památku modlitbou a krásnou řečí.

Konec průvodu byl u obecního úřadu, kde po slavnostních projevech starosty obce Jaromíra Jonáka, kronikáře SDH Malá Losenice Jiřího Ondry, starosty OSH ČMS Žďár nad Sázavou Luboše Zemana a dobové ukázce hašení z koňské stříkačky následovalo divadelní minidrama ,, O původu Malé Losenice v Čechách". O hudební doprovod se po zbytek odpoledne starala kapela Sebranka a pro ty nejmenší byl připraven vláček, nafukovací skluzavka a vyjížďky v koňského spřežení s kočárem. Zároveň byla v bývalé škole otevřena výstava dobových fotografií a místních spolků, která slavila velký úspěch a v následujícím týdnu se konala ještě dvakrát. O občerstvení se po celý den staral místní spolek dobrovolných matek.

Děkuji tímto všem, kteří se podíleli na přípravě bohoslužby, výstavy, občerstvení, průvodu obcí a celého nedělního odpoledne a areálu.

Jaromír Jonák, starosta obce

fotogalerie zde

foto: Ilona Čermáková

Celou akci podpořil: www.kr-vysocina.cz